fbpx

Prefabrik Evler Sağlam Mı?

Prefabrik ev; parça ve ekipmanların önceden üretilip evin yapılacağı hazır beton bölge üzerine oturtulmasıyla üretilen ve hizmete sunulan ev tipidir.

Prefabrik evler birçok çeşitte birçok avantajlar sağlar. Betonarme evlere oranla daha kısa sürede üretimi sağlanır, işçilik maliyetleri daha azdır. Prefabrik evler modüler yapıdadır bu sebeple ihtiyaca göre plan, tasarım ve üretim gerçekleştirebilme olanağı sunar. Aynı zamanda zemin kaymaları ve depremlere karşı çok daha dayanıklı yapıya sahiptirler. Prefabrik evlerde bulunan ısı ve ses yalıtımı diğerlerine oranla çok daha iyidir. Çevre dostu olan bu ev tipleri görsel açıdan da oldukça keyif verici.

Peki hem avantajları hem de görselliği açısından oldukça güzel olan prefabrik evlerin kullanımı nasıl olur? Prefabrik evler sağlam mı? Tarlaya prefabrik ev yapılır mı? 3 katlı prefabrik evler kullanışlı mıdır? Sorularına cevap verdiğimiz bu makalemizi sizler için derledik.

Prefabrik Ev Depreme Dayanıklı Mı?

Prefabrik ev üretimlerinde deprem, zemin kayması ve diğer tüm doğal afetler düşünülerek üretim gerçekleşir. Üretilen evler, 7.9 oranında oluşabilecek depremlere karşı dayanıklıdır. Betonarme yapılardan çok daha fazla sağlam olan prefabrik evlerin hem sağlamlık hem de yalıtım sistemi güçlü bir şekilde donatılır. Tabii ki her üründe olduğu gibi prefabrik evlerde de kimden alındığına, hangi firma tarafından üretildiğine dikkat etmekte fayda vardır.

Prefabrik evler, her türlü durum göz önünde bulundurularak üretilir, bu sebeple depreme dayanıklı evlerdendir. Yalnızca deprem dayanıklılığı değil, Türkiye’nin tüm coğrafi bölgeleri ve iklim tipleri ön planda bulundurularak tasarım ve üretim aşamaları gerçekleşir.

prefabrik evler

Peki Prefabrik Evler Rüzgara Karşı Dayanıklı Mıdır?

İdeal prefabrik evler, yaşanabilecek tüm doğal olaylar göz önünde tutularak üretilir ve bu şekilde hizmete sunulur. Hizmet kullanımı esnasında sorun yaşanmaması için üretim sağlayanlar firmalardır. Bu sebeple bu gibi soruların cevaplarını firmalar kendinden emin ve net bir şekilde vermelidir. İşinde uzman ve kaliteli üretim sağlayan firmalar tarafından üretilen ideal prefabrik evler, rüzgar, deprem, yer kayması gibi olaylara dayanıklı şekilde üretilir.

Prefabrik Ev Kredisi

Kendi evimi kendim istediğim şekilde yapmak istiyorum diyenler için prefabrik evler çok güzel bir fırsat. Özellikle doğa ile baş başa olmayı sevenler ve sessizlikten keyif alanlar için köylere ve kasabalara yapılan prefabrikler harika bir yaşam alanı sunuyor. Bu istekleri gerçekleştirebilmek için prefabrik ev kredisi çekmek ise yeterli.

Prefabrik ev için kredi veren bankalar:

Prefabrik konutların güçsüz olduğu düşüncesi bile birçok banka kredi verip vermeme konusunda çekimser kalmıştır. Ancak üretimin artması, kaliteli üretim sağlayan firmaların sektörde ilerlemesi ile bankalar da finansman sağlamaya başladı. Prefabrik kredisi veren banka sayısı az olsa da ilerleyen zamanlarda artacağının garantisini verebilir. Halkbank prefabrik konut kredisi veren bankalar arasında 1. sırada yer alıyor.

prefabric house

Prefabrik Evin Kullanım Süresi Nedir?

Prefabrik evler hakkında ömürlerinin kısa olduğuna dair yayılan bilgi tamamen yanlıştır. Tüm söylentilere rağmen bu ev tipinin oldukça uzun ömürlü ve kullanışlı olduğunu söyleyebiliriz. Fiyatlarının betonarme yapılara oranla daha düşük olması, müşterileri ürünün kalitesiz ve az kullanım ömürlü olduğu düşüncesi sevk ediyor. Ancak prefabrik evler oldukça uzun ömürlü.

Maliyetinin düşük olmasının sebebi ise; kullanılan malzemelerin ve yapıyı oluşturmanın diğer konutlara göre daha düşük maliyetli olmasıdır.

Prefabrik bir evin ortalama ömrü 40-50 yıl arasında olsa da zaman zaman çevresel şartlara göre değişebilmektedir.

prefabrik ev yapımı

Neden Prefabrik Ev Almalıyım?

Genel olarak prefabrik evlerin kullanım süreleri 40-50 yıl civarında olsa da, bazı firmalar 70 ila 100 yıl arasında kullanım ömrü olan evlerin üretilebileceğini düşünüyor. Bu sebeple; önümüzdeki yıllar içerisinde prefabrik evler daha çok değerlenecek ve tercih edilecek gibi gözüküyor. Prefabrik eve sahip olmanın avantajları ise şunlar;

  • Betonarme konutlara oranla daha hafif ve güvenlidir.
  • Firma, tasarım gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik yaşansa da ortalama 1 hafta gibi bir süre içinde teslim edilir.
  • Diğer yapılara göre çok daha ekonomiktir. Düşük bütçeler ile hayal edilen konuta ulaşmak mümkündür.
  • Kullanıcıya özgü olan yapılardandır. İhtiyaç ve istekler baz alınarak oluşturulur. Alıcılar kendi tercihlerine göre eve ait tüm detayları belirleyebilirler.
  • Modüler yapı talebe göre uygulanır. İnşa tamamlandıktan sonra istenmeyen yerlerde ya da eklenmesi istenen bölgelerde değişiklik yapılabilir.

 konut

Prefabrik Evin Kullanım Süresini Uzatmak İçin

Yapım aşamasında kullanılan malzemelerin ve ürünlerin kalitesi bu evlerin kullanım süresi üzerindeçok büyük bir etkendir. Prefabrik yapı üretimi yapan her firma aynı kalitelerde ev üretimi sağlamaz. Bu sebeple; firmaya ve ödenen ücrete göre kullanım süresinde azalma ya da artış görülebilir.

Prefabrik ev almak isteyenlerin aklındaki soruların başında bu evin ömrü gelir. Bu yapılarda uzun ömürlü kullanım için gereken; taşıyıcı kolonlarının yapısının ve üretim malzemesinin ne olduğudur. Kolonların sağlanlığı tüm ev tiplerinde olduğu gibi prefabrik evlerde de kullanım süresini artırır.

Bir diğer önemli unsur ise; kullanılan beton maddesidir. Malzemelerin kaliteli olmasının dışında temel beton kalitesi de oldukça büyük önem taşır. Aynı zamanda evin ömrünü uzatabilmek için dikkat edilmesi gereken bir bölge ise çatıdır. Çatı malzemelerinin kalitesi de prefabrik ev ömrü üzerinde büyük önem taşır. İç ve dış cephe duvarları için sağlam ve kaliteli malzeme seçimi, çelik iskeleti güçlendirme bakımları gibi yapılabilecek diğer uygulamalar ile prefabrik evin kalitesini ve ömrünü uzatmak mümkündür.

 

Yapım Aşamaları

  • Temel beton atılması
  • Çelik iskelet
  • Prefabrik parça monteleri
  • Dekorasyon
  • Mobilya ve bahçe düzenlemesi

 

Prefabrik evler ile ilgili bu yazımızı beğendiyseniz Bir Akıllı Evin Toplam Maliyeti başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.